معماری
خانه » مطالب تخصصی » مطالب گرافیک » اوراق اداری (هویت سازمانی) » ویژگی سربرگ های حرفه ای و نکات مهم در طراحی سربرگ

ویژگی سربرگ های حرفه ای و نکات مهم در طراحی سربرگ

ایده هایی برای طراحی سربرگ

 

سربرگ ها کاغذهایی رسمی و اداری هستند که برای نامه نگاری، ارسال فرم، اعلام استعلام ها، فاکتور و قراردها استفاده می شوند و معمولا درون پاکت هوایی (پاکت ملخی) قرار می گیرند.

سربگ ها ممکن است تک رنگ، دو رنگ یا رنگی باشند و خدمات مازاد چاپی مانند طلاکوب هم داشته باشند.

سایز استاندارد سربرگ ها A4 و A5 و یا سایز ۱۷۵ در ۲۵۰میلیمتر می باشد.

 

مشخصه سربرگ های حرفه ای:

  • سربرگ در حرفه ای ترین حالت خود فضای سفید بزرگی دارد؛ با توجه به اینکه سربرگ اساسا کاغذی سفیداست و از این سفید برای نوشتن یا پرینت گرفتن استفاده می شود بهتر است این فضا بزرگ باشد تا استفاده کنند درگیر شلوغی حواشی سربرگ و ملاحضات فضای کم برای پرینت گرفتن و غیره نشود.
  • معمولا متن هایی نظیر آدرس، ایمیل و تیتر اصلی سایز کوچک و البته خوانایی دارند.
  • سربرگ جایی برای قرار دادن عکس و تصویر نیست!
  • نیازی نیست تمام ریز فعالیت ها و سو تیترهای موسسه شما در سربرگ درج شود برای این کار از بروشور یا فلایر (تراکت) و یا پوستر استفاده کنید.
  • اگر لوگویی را در زمینه بصورت محو قرار می دهید سعی کنید بسیار کمرنگ باشد تا طراحی شلوغ نشود و در مواردی مثل زیراکس و فکس تیره رنگ نشود.
  • توصیه می شود برای جنس کاغذ سربرگ از کاغذ تحریر ۱۰۰ گرم یا ۸۰ گرم یا کاغذ سبک کتان استفاده کنید.
  • هنگام طراحی سربرگ مدام به کاربرد آن فکر کنید مثلا اگر قرار است اغلب روی آن جدول یا فاکتور پرینت بگیرید، سربرگ، فضای مستطیل مناسبی برای این کار داشته باشد.
  • معمولا در بالای سربرگ ها فضایی برای نوشتن تاریخ، شماره و پیوست در نظر گرفته می شود.

 

ایده هایی برای طراحی سربرگ

 

از نکات مهم در طراحی سربرگ این است که سربرگ بهتر است توسط اِلمان هایی که به سلیقه طراح انتخاب می شود (فرم، خط، نوشتار، رنگ و …) حداقل از دو طرف بسته گردد. مهم نیست که این بسته شدن از کدام ضلع های سربرگ باشد. اما بهتر است برای زیبایی هرچه بیشتر و فاصله گرفتن آن از اوراق یادداشت، حداقل از دو سمت بسته شود.

فونت های استفاده شده در طراحی سربرگ معمولا بین ۱۰ تا ۱۴ پوینت انتخاب می شود. باید توجه داشته باشید اگر سربرگ شما در کاغذ A5 طراحی می شود، این سایز از فونت را نباید کوچک کنید. بزرگی و کوچکی نوشتار در سربرگ های A4 و A5 با هم تفاوتی نمی کنند.

سربرگ ها باید تک زبانه طراحی شوند. استفاده از فونت های انگلیسی در نوشتار آن، از حرفه ای بودن سربرگ کاسته و جز اشغال کردن بی مورد کاغذ فایده ای نخواهد داشت. سربرگ های رسمی و اداری یا قطعا به زبان فارسی طراحی می شوند یا تماما به زبان انگلیسی و سربرگ های دوزبانه عملا معنی و مفهومی نخواهند داشت.

استفاده از نمادهای مذهبی در طراحی سربرگ نیز توصیه نمی گردد. خوبست بدانید استفاده از نمادهای مذهبی در تمامی کارهای گرافیکی در تمام دنیا غیر متعارف تلقی می شود و آنرا نشان بی احترامی به مذهب می دانند.

حاشیه سربرگ باید حداقل یک سانتیمتر در نظر گرفته شود و زمینه اصلی سربرگ بهتر است سفید یا رنگ بسیار بسیار ملایم انتخاب شود. زیرا در هنگام کپی سیاه و سفید یا درهنگام فکس، زمینه تند رنگی یا المان ها با رنگ های تند، بد کیفیت نشان داده می شوند و اگر زمینه از رنگ یا عکس برخوردار باشد، نوشته های داخل سربرگ یا نامه، وضوح خود را از دست می دهند. بنابراین در مجموع طراحی سربرگ، هرچه رنگ های ملایم و تنوع کمتری داشته باشند، بهتر است.

 

طراحی گرافیک و چاپ فیکانو

www.fikano.ir

 

ایده هایی برای طراحی سربرگ
ایده هایی برای طراحی سربرگ
ایده هایی برای طراحی سربرگ
ایده هایی برای طراحی سربرگ
ایده هایی برای طراحی سربرگ
ایده هایی برای طراحی سربرگ

درباره ی رسول مهدی جبار

ایده پرداز، طراح گرافیک و تصویرگر (مدیر وب سایت فیکانو)

همچنین ببینید

سفارش طراحی لوگو، برندینگ و هویت بصری - وب سایت فیکانو www.fikano.ir

طراحی ست اداری با رنگ های زیبا

طراحی بسیار زیبا ست اداری شامل سربرگ، ویزیت، پاکت و فلایر (تراکت) و سرکلید. استفاده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس